#101 - Niemcy

Erzgebirge, Niemcy - pl: Rudawy – pasmo górskie o długości ok. 150 km i szerokości ok. 40 km w północnych Czechach i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonia) w sąsiedztwie doliny Łaby.  Są częścią Masywu Czeskiego. Rozciągają się od Smreczan na zachodzie do Wyżyny Dieczyńskiej na wschodzie. Kontynuacją pasma po wschodniej stronie Łaby są Góry Łużyckie. Najwyższym szczytem Rudaw jest czeski Klínovec (niem. Keilberg) – 1244 m n.p.m., najwyższym szczytem po stronie niemieckiej – Fichtelberg (1215 m n.p.m.).
Zarówno w językach czeskim i niemieckim, jak i polskim nazwa pasma odnosi się do bogatych pokładów rud i kruszców srebra, cyny, żelaza, miedzi, kobaltu, uranu czy fluorytu wydobywanych tutaj od średniowiecza.
Region Rudaw popularny jest w Niemczech ze swojego przywiązania do tradycji wytwarzania drewnianych ozdób bożonarodzeniowych – stąd pochodzą dziadki do orzechów w formie postaci ludzkich, figurki Räuchermanna, ozdobne świeczniki Schwiboggen ustawiane w oknach czy tradycja budowy piramid bożonarodzeniowych.

Znaczek i mały bonus:
Distance: 715 km (444 miles)
Travel time: 30 days


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.