#116 - Polska: Kraków

Ostatnio,od siostry ciotecznej, otrzymałam pocztówkę z wycieczki do Krakowa:) Kartka przedstawia najważniejsze miejsca i zabytki Krakowa i oczywiście smoka Wawelskiego :)

     Kraków  – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.  Położone nad Wisłą, na obszarze Bramy Krakowskiej, Niecki Nidziańskiej
i Pogórza Zachodniobeskidzkiego. Jest jednym z najstarszych miast Polski o ponadtysiącletniej historii, z wieloma wartościowymi obiektami architektonicznymi. Działa w nim również wiele instytucji i placówek kulturalnych gromadzących bezcenne zabytki. W przeszłości miasto należało do Ligi Hanzeatyckiej zrzeszającej najważniejsze ośrodki handlowe w Europie. Do 1795 r. Kraków był formalnie stolicą Polski, a do 1611 r. siedzibą władców państwa polskiego. W latach 1596–1795, czyli do III rozbioru Polski, jako stolica Rzeczypospolitej funkcje stołeczne dzielił z Warszawą, która stała się miastem rezydencjalnym króla.

Oraz bardzo znajomy znaczek: 

1 komentarz:

  1. Bardzo pozytywna pocztówka, smok wawelski w animowanej formie sprawia, że pocztówka nabrała radości.
    Pozdrawiam serdecznie
    Cleo

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.